Planety a zdraví. K jakým zdravotním potížím jsou náchylná jednotlivá znamení zvěrokruhu?

Zdraví máme jenom jedno a je potřeba je chránit jako ten největší poklad. Už od kolébky jsou nám dány jisté dispozice, které je dobré znát a vyvarovat se zbytečných rizik, jež se nevyplácejí. Postavení planet v okamžiku našeho narození ovlivňuje nejen to, jací jsme, ale také jaký máme vztah ke svému tělu, jak pečujeme o zdraví a k jakým nemocem nebo zdravotním potížím jsme náchylní. 

Alchymie
Zdroj foto: Pixabay

Horoskopy nejsou jen stereotypní průpovídky v bulvárních časopisech. Astrologie dokáže člověku ušít kabát na míru, který padne jako ulitý. Samozřejmě některé záležitosti se dosti často zobecňují, jako například charakteristiky daných škatulek, především tedy dvanácti znamení zvěrokruhu. Ale i k nim, stejně jako k planetám, se kterými astrologové pracují, se váže konkrétní zdravotní symbolika vypovídající o našich dispozicích k různým úrazům či onemocněním. A nejen postavení planet v době našeho narození, ale i aktuální pohyby planet v současnosti vytvářející s nimi vztahy, určují naše zdravotní předpoklady. Na základě znalostí tohoto systému, můžeme předvídat případná rizika a být na sebe opatrnější.

Beran (21. 3. – 20. 4.)

Berani bývají obecně náchylní k úrazům všeho druhu. Mají horkou a citlivou hlavu, mohou je tedy trápit bolesti hlavy nebo migrény. Potřebují zkrátka vypouštět přebytečnou páru. Vládcem tohoto znamení je planeta Mars, kterou si můžeme představit jako chrabrého a divokého válečníka, boha války. Jeho nepříznivé postavení může zvyšovat náchylnost k akutním horečnatým onemocněním, infekcím, zánětům dutin a úrazům. Zvyšuje také citlivost mužských pohlavních orgánů. Pokud jste narozeni v tomto znamení nebo máte aktivní planetu Mars ve svém horoskopu, což se může projevovat vlastnostmi jako jsou snadná vznětlivost, odvaha a bojovnost, zaměřte se na ventilování své energie vhodným a konstruktivním způsobem. Vhodná jsou  například bojová umění nebo adrenalinové sporty na vybití. 

Býk (21. 4. – 21. 5.)

Býci mívají citlivý krk. Trpí často na angíny, nezřídka se jim doporučuje trhání mandlí. Mohou mít také potíže s hlasivkami nebo štítnou žlázou. Rovněž je potřeba, aby si opatrovali krční obratle. Vládnoucí planetou je Venuše jakožto bohyně krásy a lásky, která se nevyhýbá požitkům, rozkoši i pohodlnosti. Býci umějí být velmi ctižádostiví a cílevědomí, ale také líní a pomalí. Jejich dosahování cílů bývá promyšlené a dlouhodobé, dokážou šetřit energií a mají velkou výdrž. Jejich onemocnění může být spíše dlouhodobějšího a chronického rázu, ale většinou jejich tělo pak posílí. Vhodná je turistika, aerobní cvičení i jóga.

Blíženci (22. 5. – 21.6.)

Blíženci trpívají na mnohé alergie a časté onemocnění dýchacích cest. Mají citlivé průdušky a plíce, také ramena a paže, které je dobré udržovat a posilovat z hlediska funkce páteře a svalů. Vládnoucí planetou je posel vše bohů Merkur, který je zodpovědný za myšlení, komunikaci a celé dýchací ústrojí. Vyjadřování slovem i písmem náleží právě oblasti řeči a rukou, možná proto také blíženci mívají v oblibě kolektivní míčové sporty jako je volejbal, házená a podobně. Veškeré sporty, ve kterých je práce rukou je mohou bavit, klidně i veslování. Patří sem ale i funkce mozku a nervů, proto jsou zrozenci tohoto znamení často neklidní, nestálí a rozpolcení. Kromě sportovního vybití v kolektivu se mohou pokusit o umělecké vyjádření třeba i tancem nebo o zklidnění prostřednictvím jógy. 

Rak (22. 6. – 22. 7.)

Raci bývají spíše samotáři a často se schovávají, pro ně kolektivní sporty moc nebývají, naopak velmi inklinují k józe, meditaci a koncentraci v různých bojových uměních. Raci milují vodu a rádi plavou. Pečují o své zdraví a také velmi starostlivě dbají o zdraví svých dětí. Jejich citlivou oblastí jsou plíce, žaludek a u žen prsa. Ženy narozené v raku nebo s aktivní Lunou ve svém horoskopu, jež je vládcem tohoto znamení, mohou velmi podléhat emocionálnímu stresu, náladám a hormonálním výkyvům souvisejícím s menstruačním cyklem, trpět bolestivým napětím v prsou, premenstruačním syndromem nebo také cystami v prsou. Samozřejmostí by mělo být pravidelné preventivní vyšetření prsů. Také kojící ženy by si velmi měly opatrovat prsa a předcházet zánětům mléčné žlázy. Tito lidé bývají celkově velmi citliví a zranitelní, rádi utíkají do minulosti a mohou trpět i psychosomatickými chorobami, například žaludeční neurózou. 

Lev (23. 7. – 23. 8.)

Lev je hrdým králem a čestným vládcem srdce, které by si měl velmi opatrovat. Rovněž celý kardiovaskulární systém. Potřebuje si vybudovat imunitu vůči infekcím a posílit svoji krev. Vládnoucí planetou je slunce, které potřebuje zářit. Tito lidé moc nemají rádi chladno a snadno se v zimním období, když je sluníčka méně, nachladí. Rádi se starají o své tělo, chodívají do posilovny nebo se vyhřívat do sauny. Často také jezdí na různých dopravních prostředcích, milují, když jim vlaje hříva při rychlé jízdě na motorce, ale nepohrdnou ani cyklistikou nebo tancem či akrobacií. Lvi bývají dobří vychovatelé, učitelé a sportovní trenéři dětí a mládeže, takže i různé sportovní spolky nebo přežívání v přírodě je mohou velmi zajímat, stejně jako zdravověda nebo kurzy první pomoci. Někdy mívají sklony k hypochondrii. 

Panna (24. 8. – 23. 9.)

Panna je znamení, které se velice věnuje oblasti zdraví. V panně se rodí řada zdravotníků, lékařů, chirurgů, masérů nebo výživových poradců. Panna se věnuje zdravé výživě, péči o tělo a co se týká sportu, spíše pravidelnému cvičení a turistice, otužování nebo držení půstu. Vládnoucí planetou je opět Merkur, tady se projevuje trochu jako chemik nebo alchymista či lékárenský laborant a propagátor prastarého vědění. K pannám totiž náleží skoro celá trávící soustava, proto ta posedlost výživou. Panny si klidně dopřejí i klystýr, když na to přijde. Očista střev je totiž velmi prospěšná a důležitá. Z orgánů sem tedy náleží střeva, žlučník, slinivka, slezina i játra. U panny je potřeba opatrovat střeva a dbát na zdravou stravu nutností a tito zrozenci to tak nějak podvědomě i vědí. Je zde zvýšená náchylnost k nemocem trávící soustavy, zánětům střev i psychosomatickým potížím. Mohou se objevit i nemoci jako je například dráždivý tračník nebo poruchy příjmu potravy - mentální anorexie či bulimie. Panny mohou být velmi úzkostné.

Váhy (24. 9. – 23. 10.)

Váhy potřebují rovnováhu. V tomto znamení najdeme nejen mnoho právníků, ale i laborantů a lékárníků. Z oblasti zdraví sem náleží ledviny jako párový orgán, který je potřeba mít také v rovnováze. Patří zde i částečně nadledvinky a celá močová i pohlavní soustava. Vládcem je opět Venuše, zde se však váže k ženské sexualitě i touze po partnerské harmonii. Váhy jsou lidé, kteří inklinují k životu v páru a obtížně snášejí osamělost. Jejich prioritou bývá láska a uspokojivý, naplněný partnerský život. Pokud toto v životě nemají, mohou snadno onemocnět, třeba právě nemocemi ledvin, které symbolicky odpovídají partnerství. Váhy by si měly také opatrovat páteř v ledvinové oblasti a chránit ji před nastuzením. Pro dívky je důležité nosit delší nátělníky. Záněty močových cest bývají velmi nepříjemné. Vahám udělá dobře jóga, fitness, turistika nebo tenis či jiné sporty s pálkou. 

Štír (24. 10. - 22. 11.)

Ke znamení štíra patří mužské pohlavní orgány a prostata. Vládnoucí planetou je temné Pluto. O štírech se říká, že bývají velice sexuálně náruživí a jsou náchylní k onemocnění pohlavních orgánů. Štír by se měl starat také o svou krev. Jako vodní znamení může chodit i plavat, ale vysokohorská turistika, paintball, bojová umění a náročné adrenalinové sporty mu rozhodně nejsou cizí. I ty, ve kterých se pohybuje na hranici života a smrti. 

Střelec (23. 11. – 21. 12.)

Střelci si klidně rádi zastřílejí z luku, zahrají šachy nebo se projedou na koni. Mají rádi i běžky a lyže, zkrátka vše, co se týká nohou. Měli by si opatrovat kyčle a stehna, rovněž svaly celého těla. Vládcem tohoto znamení je Jupiter, který má expanzivní vlastnosti, možná proto střelci rádi přehánějí, hodně a nahlas se smějí a celkově bývají poměrně dost sportovně založení. Vyhovuje jim i atletika a běh, kterým se udržují v kondici. Zdraví je pro ně důležité, bývají vcelku dosti odolní, ale díky aktivnímu sportovnímu životu a daným dispozicím trpí na svalovou únavu a zvýšenou citlivost dolních končetin.

Kozoroh (22. 12. – 20. 1.)

Kozoroh má rád vysokohorskou turistiku nebo zimní sporty jako je třeba lyžování. Mívá velice zranitelná kolena, celou kostru a svalovou soustavu, při špatném postavení vládce Saturna, zejména při aspektech s Marsem nebo Uranem, je náchylný ke zlomeninám kostí nebo má dispozice k operacím. Celkově může podléhat melancholii, chmurám, depresím, nesnáší vlhko a chlad – snadno se nachladí a trpí revmatismem. Rovněž mívá citlivé zuby a kůži, může jej tedy i trápit atopický ekzém. Onemocnění u kozorohů bývá výhradně chronického rázu.

Vodnář (21. 1. – 19. 2.)

Pro vodnáře jsou typické křečové žíly a potíže krevního oběhu i nervové soustavy. Mívají citlivé kotníky, křížovou oblast zad a také mozek. Vládcem tohoto znamení je planeta Uran, která je typickým bořitelem všech stereotypů. Vodnáři by si měli udržovat v klidu svoje nervy a neexperimentovat s drogami. Jejich psychika může být rozbouřená, životní styl bohémský, mohou se u nich i objevovat duševní choroby. Prospěje jim kontakt se zemí, bosá chůze a zcela jistě se budou zajímat o alternativní medicínu, psychologii, osobnostní rozvoj a mystiku. Ve sportu ani v životě by neměli příliš riskovat. 

Ryby (20. 2. – 20. 3.)

Ryby se velmi zajímají o duchovno a mystiku, praktikují meditace a jógové ásany. Také milují plavání ve vodě. Mají citlivá chodidla a částečně i střeva. Vládcem toho znamení je planeta Neptun. Měli by se vyhnout alkoholu i drogám, držet se při zemi a opatrovat si své nervy i psychiku. Jsou velmi citliví, mnohdy i pasivní, závislí nebo snadno manipulovatelní. Jejich zdravá psychika je základem pro zdravé tělo, proto inklinují k různým náboženským i esoterickým směrům, které jim pomáhají nalézt pravý smysl jejich života. Často jim ale pomůže obyčejná praktická, tvůrčí nebo umělecká činnost. 

Psáno pro magazín Šaman v roce 2016. 


Autor článku: Taťána Kročková

Komentáře